Zdrowa Kuchnia na uboczu – integracja i aktywizacja rodzin osób z niepełnosprawnością – podsumowanie projektu

Projekt trwał 5 miesięcy od sierpnia do grudnia 2021. Działania zostały rozłożone w czasie i tak dobrane, żeby budować trwałe zaangażowanie, dążące do utrwalenia nawyków stałej pracy społecznej w zespole (wspólne gotowanie, ogród, korzystanie z pracowni, działania poprawiające jakość życia) i w konsekwencji nabytych kompetencji i doświadczeń zaktywizować środowisko lokalne.

W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Mocni” pod tytułem „Zdrowa kuchnia na uboczu – integracja i aktywizacja rodzin osób z niepełnosprawnością” odbyło się sześć warsztatów dla rodziców i opiekunów. Zgodnie z założeniem poznano na nich tajniki ziół i naturalnych remediów (Tradycja i kultura zielarska regionu Gór Izerskich), zgłębiono temat gotowania roślinnego z dostępnych produktów, kupowanych lokalnie, minimalizowania odpadów, korzystania z dóbr wokół nas (Nie marnujemy), a także ogrodnictwa, którym, jak się okazało, uczestnicy bardzo się interesują. Jemu to poświęcono dwa ostatnie warsztaty, na których podjęto tematy takie jak: zakładanie i planowanie ogrodu, kształtowanie terenu, dobór roślin, tworzenie mikroklimatów – rzecz działa się pod hasłem Agroleśnictwo i współpraca z Ziemią.

Zrealizowano ponadto piknik rodzinny oraz cykl sześciu praktycznych warsztatów kulinarnych dla osób niepełnosprawnych mających na celu zmniejszenie stopnia wykluczenia społecznego, zwiększenie samodzielności i aktywności, współpracy w grupie i rozwijania zdolności zdrowego i racjonalnego odżywiania się, zwiększenie poczucia własnej wartości oraz zdobycie umiejętności przydatnych w życiu codziennym. Warsztaty zostały przeprowadzone we współpracy z sołectwem Ubocze, wolontariuszem- instruktorem była m. in. pani sołtys Joanna Czerwiec.

W ramach projektu założono i zagospodarowano ogród ekologiczny- miejsce działań o charakterze integracyjnym, animacyjnym i edukacyjnym. W zadanie to zaangażowały się rodziny osób niepełnosprawnych wraz z mieszkańcami wsi Ubocze. W założeniu ogród będzie wspólnie pielęgnowany oraz dostępny publicznie dla osób zaangażowanych w jego tworzenie. Zioła i warzywa pozyskane z ogrodu ekologicznego będą wykorzystywane w trakcie warsztatów kulinarnych. Przy ogrodzie powstał kompostownik oraz system retencyjny wody deszczowej do podlewania. Działania projektowe będą kontynuowane w kolejnych latach.

„Projekt sfinansowany/współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030″.

 

Zdrowa Kuchnia na uboczu – integracja i aktywizacja rodzin osób z niepełnosprawnością – podsumowanie projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę