Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Mocni”
zaprasza 15 rodzin osób niepełnosprawnych do udziału w projekcie
pn.: „Zdrowa Kuchnia na uboczu – integracja i aktywizacja rodzin osób z niepełnosprawnością”.
Wszystkie działania będą odbywały się na terenie dawnej Szkoły Podstawowej w Uboczu, stanowiącej obecnie siedzibę Stowarzyszenia „Mocni”.
Dokładny adres realizacji zadania: Ubocze 169, 59-620 Gryfów Śląski.
Projekt ma trwać 5 miesięcy, działania są rozłożone w czasie i tak dobrane, żeby budować trwałe zaangażowanie, dążące do utrwalenia nawyków stałej pracy społecznej w zespole (wspólne gotowanie, ogród, korzystanie z pracowni, działania poprawiające jakość życia, OWR) i w konsekwencji nabytych kompetencji i doświadczeń przełoży się także na aktywizację środowisk lokalnych w których mieszkają rodzice członkowie stowarzyszenia „Mocni”.
„Projekt sfinansowany/współfinansowany ze środków
Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.
Projekt zakłada wsparcie i aktywizację co najmniej 15 rodzin osób niepełnosprawnych, zwiększenie zaangażowania lokalnej społeczności i członków stowarzyszenia „Mocni” w życie publiczne, wzrost bazy członkowskiej stowarzyszenia i aktywności członków oraz promocję wolontariatu poprzez przeprowadzenie następujących działań projektowych:
1/ Realizację cyklu 6 praktycznych warsztatów kulinarnych dla osób niepełnosprawnych mających na celu zmniejszenie stopnia wykluczenia społecznego, zwiększenie samodzielności i aktywności, współpracy w grupie i rozwijania zdolności zdrowego i racjonalnego odżywiania się, zwiększenie poczucia własnej wartości oraz zdobycie umiejętności przydatnych w życiu codziennym.
2/ Realizację cyklu 6 szkoleń dla opiekunów osób niepełnosprawnych mających na celu zmniejszenie stopnia wykluczenia rodzin osób niepełnosprawnych, podniesienia stopnia integracji społecznej, wymianę doświadczeń, zdobycie wiedzy przydatnej w życiu codziennym.
W ramach wyżej wymienionych zajęć planujemy szkolenia połączone z praktyką / warsztatami z następujących zagadnień:
– zrównoważone ogrodnictwo metodami biodynamicznymi,
– zakładanie i uprawa ogrodu ekologicznego,
– pozyskiwania i zagospodarowanie wody deszczowej,
– dietetyka: rozwijanie zdolności dotyczących zdrowego i racjonalnego odżywiania się oraz samodzielnego komponowania dietetycznych posiłków,
– ekonomiczne gotowanie wraz z informacjami jak nie marnować żywności,
– profilaktyka i promocja zdrowia,
– zielarstwo,
– regionalnego dziedzictwo kulinarne,
– ochrona przyrody,
3/ Założenie i zagospodarowanie ogrodu ekologicznego – miejsca działań o charakterze integracyjnym, animacyjnym i edukacyjnym: rodziny osób niepełnosprawnych wraz z mieszkańcami wsi Ubocze (integracja społeczna) będą zakładały i pielęgnowały ogród, dostępny publicznie dla osób zaangażowanych w jego tworzenie. Zioła i warzywa pozyskane z ogrodu ekologicznego zostaną wykorzystane w trakcie warsztatów kulinarnych.
Umiejętności praktyczne zdobyte w trakcie pielęgnacji ogrodu zostaną poszerzone w trakcie specjalistycznych szkoleń z zakresu ekologii, dietetyki, profilaktyki i promocji zdrowia oferowanych dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Przy ogrodzie powstanie kompostownik, a do podlewania zostanie wykorzystany system retencyjny wody deszczowej (aspekt proekologiczny), urządzenia te będą mieć charakter praktyczny i demonstracyjny (szkoleniowy) w celu zachęcania lokalnej społeczności i osób odwiedzających OWR do racjonalnego gospodarowania wodą i odpadami biologicznymi.
4/ Organizacja jednego pikniku rodzinnego połączonego z dniami otwartymi Ośrodka w celu zwiększenia stopnia integracji rodzin osób niepełnosprawnych z lokalną społecznością oraz rekrutacji nowych członków i wolontariuszy: w okresie realizacji projektu zostanie zorganizowany piknik rodziny (wrzesień/październik 2021), w którym wezmą udział osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie oraz społeczność lokalna. Zakłada się przygotowanie pakietu gier i zabaw integracyjnych oraz prezentację i degustację dań przygotowanych przez osoby niepełnosprawne w oparciu o umiejętności zdobyte w trakcie cyklu warsztatów kulinarnych, z wykorzystaniem ziół i warzyw z własnego ogrodu ekologicznego.
„Projekt sfinansowany/współfinansowany ze środków
Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.